sobota, 14 kwietnia 2012




Palestyna  
W starożytności nosiła nazwę  Kanaan. Miejsce położone strategicznie, bo prowadzą przez nie szlaki handlowe pomiędzy Afryką, Azją i Europą. Dlatego też było nękane  i podbijane przez wiele ludów.
Kraina w Azji, położona we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Podzielona na dwie części: żydowską i arabską. Palestyna jest dużo biedniejszym krajem niż Izrael, który narzuca jej wiele politycznych ograniczeń. Nieustannie od wielu lat trwają tam konflikty.
       Od piątkowego wieczoru do sobotniego zachodu słońca w Palestynie trwa szabat, podczas którego ludzie nie mogą wykonywać żadnej pracy. Zabronione jest także podróżowanie czy palenie ognia. Obowiązkiem jest natomiast modlitwa i uroczyste posiłki. Palestyna jest krajem obfitującym w daktyle - duże i soczyste. 

W Palestynie panuje klimat śródziemnomorski. Lata tam są ciepłe i suche. Natomiast zimy łagodne, bez mrozów. Duży wpływ na tego rodzaju klimat ma sąsiedztwo Sahary oraz pustyni Półwyspu Arabskiego. Średnie temperatury zimą nie spadają poniżej piętnastu stopni Celsjusza, natomiast latem wahają się od dwudziestu ośmiu do trzydziestu trzech stopni Celsjusza. Nieco inny klimat panuje na wyżynach, gdzie średnia temperatura jest niższa o około dziesięć stopni Celsjusza. Na tych obszarach w okresie zimowym mogą występować przymrozki. Palestyna to region stosunkowo suchy, średnia roczna opadów nie przekracza  ośmiuset milimetrów, a w południowej części Izraela wartość ta nie przekracza pięćdziesięciu.


Flora Palestyny to przede wszystkim roślinność stepowa, śródziemnomorska, półpustynna i pustynna. Z ekologicznego punktu widzenia teren ten, a w szczególności  szata roślinna została silnie zmieniona przez działalność ludzką i prowadzone na tych terenach wojny. Jednakże aktualnie bardzo dba się o odbudowę naturalnego środowiska tego obszaru. Odnotowano tu ok. 2600 gatunków roślin.
Wiosną można obserwować tam takie gatunki roślin jak żarnowiec ciernisty i posłonek pospolity. Bardzo pospolite są  wiciokrzewy, platany, pistacje atlantyckie i palmy daktylowe. Na terenie Palestyny rosną również znane nam kwiaty takie jak tulipan, irys, lilia biała czy hiacynt.

 Płuciennik pospolity

Na obszarze Palestyny występuje fauna typowa dla klimatu śródziemnomorskiego. W lasach można spotkać borsuka, daniela, żbika i dzika. Tereny pustynne prezentują takie gatunki jak gazela arabska, koziorożec nubijski, czy szakal złocisty. Licznie występują też gryzonie, które bardzo dobrze radzą sobie w surowych warunkach pustynnych. Popularnymi ptakami są te należące do kuraków oraz drapieżne, jak na przykład sępy. Dobrze na tym terenie radzą sobie również gady, które reprezentowane są przez żmiję lewantyńską, agamę i krągłówka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz